Jak grać na giełdzie – rady dla początkujących

Jak grać na giełdzie – rady dla początkujących

Dla wielu z nas giełda to tajemniczy świat, w którym bogacą się lub tracą wszystkie swoje oszczędności współcześni alchemicy finansowi. W wyszukiwarkach internetowych często wyszukiwanymi frazami są: „kto może grać na giełdzie” oraz „jak zagrać na giełdzie” Jednak w rzeczywistości inwestowanie w akcje to działalność, w której może uczestniczyć prawie każdy. Jak się gra na giełdzie oraz jak inwestować w akcje. Te pytania często zadają sobie te osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę w zarabianiu online. Znajomi również zachęcają nas stwierdzeniami: „graj na giełdzie” czy „graj na giełdzie przez internet”. W tym przewodniku poprowadzimy Cię przez kroki wymagane, aby zostać inwestorem giełdowym. Zakładamy, że przeszedłeś przez etap decyzyjny. Wiesz, że chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz jeszcze, jak to zrobić. Wszystko o grze na giełdzie znajdziesz w poniższym artykule. Chcemy również, abyś był świadomy ryzyka straty nieodłącznie związanego ze spekulacjami na giełdzie.

Gra na giełdzie dla początkujących

Termin „gra giełdowa” jest bardzo szkodliwy dla rynku kapitałowego i wypacza jego istotę. Granie na giełdzie online nie jest tym samym co wirtualne kasyno. Wchodząc do kasyna, będziemy konkurować z jego właścicielem, a prawdopodobieństwo wygranej (z pewnymi wyjątkami) jest mniejsze niż prawdopodobieństwo przegranej. Z drugiej strony na giełdę wciąż napływa nowy kapitał: nie tylko od nowych inwestorów, ale przede wszystkim w formie dywidendy wypłacanej przez spółki giełdowe.

Temat „inwestowania na giełdzie dla początkujących” powinien rozpocząć się od podstawowej definicji i sposobu działania giełdy. Giełda jest miejscem spotkań osób i instytucji chcących kupować i sprzedawać akcje, obligacje i inne papiery wartościowe. Inwestorzy to kupujący i sprzedający papiery wartościowe. Inwestorzy nabywają zyskowne instrumenty finansowe w postaci odsetek, dywidend czy wzrostu ceny nabywanych aktywów. Inwestujesz tylko dla zysku.

Aby kupować akcje na giełdzie, należy otworzyć rachunek inwestycyjny w banku maklerskim zatwierdzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Domy maklerskie są nieodzownym pośrednikiem między inwestorami. Firmy maklerskie kupują i sprzedają akcje na giełdzie na zlecenie swoich klientów i rejestrują liczbę zakupionych akcji na jednym rachunku maklerskim.

Jak zagraćna giełdzie przez internet?

Gdzie grać na giełdzie online? Do takich inwestycji możesz wykorzystać dziesiątki (a nawet setki) firm w internecie. Kluczem do wyboru odpowiedniego brokera jest zrozumienie jego oferty i platformy, z której będziesz korzystać. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z takiej platformy, poszukaj tej łatwej w użyciu. Oczywiście będzie o wiele mniej skomplikowanie, jeżeli znajdziesz taką zaprogramowaną w języku polskim.

Jak zagrać na giełdzie przez internet? Inwestowanie online nie zmniejsza ryzyka związanego z inwestycją i jest ogólnie uważane za opłacalną metodę inwestowania. Brokerzy internetowi nie muszą płacić wysokich prowizji profesjonalnym brokerom, ale pobierają znacznie niższe opłaty transakcyjne. Inwestując w ten sposób na giełdzie, można obniżyć koszty operacyjne. Z kilkoma wyjątkami opłata za każdą transakcję wynosi zwykle od 5 do 0 USD.

W porównaniu z brokerem oferującym pełen zakres usług, inwestowanie w akcje online jest zwykle bardziej opłacalnym sposobem budowania portfela. Możesz kontrolować, które akcje kupować (lub sprzedawać) i mieć elastyczność kupowania i sprzedawania akcji w dogodnym dla siebie czasie. Wiele giełd online oferuje również bezpłatne narzędzia, które pomogą Ci określić, które akcje kupić.

Wiele osób na początku zastanawia się i szukają pomocy w internecie wpisując hasła: „giełda internetowa jak grać”. Wirtualna giełda to dobre szkolenie przed zainwestowaniem w prawdziwe pieniądze. W internecie można znaleźć kilka serwisów, które pozwalają zainwestować tysiące „wirtualnych” złotych w dowolną operację. Możesz śledzić zmiany wartości swojego portfela i porównywać wyniki z innymi uczestnikami gry. To doskonały sposób na sprawdzenie swoich umiejętności i zdobycie cennego doświadczenia bez podejmowania ryzyka. Dla początkujących to bardzo cenny pierwszy krok i wstęp do poważnej inwestycji.

Załóż rachunek inwestycyjny

Każdy na początku swojej przygody zastanawia się jak dobrze grać na giełdzie? Gra na giełdzie przez początkującego inwestora zaczyna się od wyboru domu maklerskiego, aby zawrzeć umowę rachunku inwestycyjnego. Służy on do przechowywania i handlu papierami wartościowymi i innymi instrumentami finansowymi. Umowę rachunku maklerskiego można podpisać bezpośrednio w punkcie obsługi klienta lub złożyć wniosek on-line – kontrakt dostarczy kurier. Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Sama umowa podpisana z brokerem nie jest zbyt skomplikowana, trochę jak umowa rachunku bankowego. Aby otworzyć rachunek inwestycyjny i zacząć inwestować na giełdzie, musisz mieć ukończone 18 lat. Przed podpisaniem umowy będziemy zmuszeni wypełnić formularz EU MIFID, aby sprawdzić, czy rozumiemy inwestycję. Dodatkowo, począwszy od grudnia 2016 r., pakiet zawiera również US FACTA, w którym musimy zadeklarować, czy jesteśmy rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych.

W Polsce istnieje blisko 50 domów maklerskich posiadających licencję Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie wszystkie z nich obsługują klientów indywidualnych. Na początku 2019 r. domy maklerskie prowadziły około 1,2 mln rachunków, z czego 10 największych brokerów miało blisko 87% klientów. Notowania domów maklerskich są bardzo podobne: prowadzenie rachunku jest całkowite darmowe lub kosztuje około 60 zł rocznie. Dodatkowo inwestorzy płacą prowizję za każde zrealizowane zlecenie – standardowo stawka wynosi 0,39% wartości transakcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego? Wybierając rachunek maklerski, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Jaka jest prowizja za zlecenie kupna i sprzedaży akcji przez Internet? („Standard”, dopuszczalny zakres prowizji to 0,2% do 0,5% wartości transakcji).
  • Jaka jest roczna opłata za prowadzenie konta?
  • Czy konto zapewnia dostęp do platformy, za pomocą której można śledzić i wykonywać transakcje w czasie rzeczywistym?
  • Czy to konto ma dostęp do usług informacyjnych z analizami i opiniami ekspertów?
  • Jaka jest opłata za przelew z rachunku maklerskiego na inny rachunek?

Umowa z domem maklerskim może zostać w każdej chwili wypowiedziana, a okres wypowiedzenia określa umowa. Nie ma ograniczeń co do liczby kont, które masz u różnych brokerów. Dlatego w zależności od potrzeb możesz skorzystać jednocześnie z usług kilku, a nawet kilkunastu firm maklerskich.

Wpłać pieniądze na rachunek maklerski

Po otwarciu konta możesz wpłacić na nie pieniądze. Kwota, którą będziemy handlować, jest osobistą decyzją każdego inwestora. Zaleca się, aby nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na zakup akcji w początkowym okresie inwestycyjnym. Oczywiście dla każdego „mała kwota” oznacza różne rzeczy. Pierwszą wypłatę najlepiej jednak potraktować jako pieniądze, które możemy stracić, a nie wpłynie to znacząco na nasze finanse i samopoczucie. Niestety, nie można nauczyć się zarabiać na giełdzie bez ponoszenia strat. Sama strata jest istotnym elementem procesu inwestycyjnego. Ważne jest, aby suma strat i kosztów nie przekraczała sumy zysków.

Zwykle płatność dokonywana jest na rachunek inwestycyjny przelewem bankowym na rachunek wskazany przez bank maklerski. Tylko niektórzy brokerzy pozwalają na wpłatę gotówki. Możesz również przynieść gotówkę do banku i zlecić przelewy w tym banku. Ponadto niektóre banki integrują rachunki inwestycyjne z ROR. Możesz dzięki temu użyć środków na swoim koncie bankowym, aby bezpośrednio kupić akcje.

Składaj zlecenia – czyli jak kupować i sprzedawać akcje na giełdzie

Pierwsze co musisz zrobić, to złożyć zamówienie na zakup akcji. W przeszłości obejmowało to odwiedzenie punktu obsługi klienta domu maklerskiego i złożenie ustnej lub pisemnej dyspozycji brokera. Wystawiano wtedy odpowiednie pokwitowanie i przesyłało się nasze zlecenie do systemu notowań GPW. Na przestrzeni lat sposób funkcjonowania giełdy zmienił się diametralnie. Obecnie większość zleceń składa się przez Internet i aplikacje domów maklerskich. Zamówienia nadal są najpierw przekazywane do systemu DM, a następnie przekazywane z systemu na giełdę. Dzięki temu jest tańszy (prowizje za zamówienia internetowe są dużo niższe niż prowizje zleceń osobistych czy telefonicznych), szybsze i wygodniejsze.

Dla początkujących wystarczy znać dwa główne typy zleceń: zlecenia kupna i zlecenia sprzedaży. W pierwszym przypadku zapewniamy gotówkę w zamian za akcję, a w przypadku zleceń sprzedaży – sytuacja jest odwrotna. Drugim ważnym kryterium jest nasz priorytet.

Aby kupić lub sprzedać akcje, możemy użyć zleceń limitowanych lub zleceń „po każdej cenie” (PKC). W przypadku zleceń z limitem podajemy liczbę zakupionych / sprzedanych akcji oraz cenę jednostkową, po której zgadzamy się kupować / sprzedawać akcje. Jeśli złożymy zlecenie kupna 100 akcji KGHM z limitem 125 zł na akcję, mamy pewność, że zapłacimy nie więcej niż 125 000 zł plus prowizja. Realizacja zleceń PKC ma pierwszeństwo przed zleceniami z limitem, ale nie mogą one określić, ile faktycznie wydamy na zakup lub sprzedaż akcji.

Akcje zdematerializowane są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Są to zapisy księgowe prowadzone przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Więc zapomnijmy o scenie z amerykańskiego filmu, w której makler wcisnął się w salę handlową, wrzeszcząc i wymieniając plik papierów reprezentujących określoną liczbę akcji. Teraz wszystko odbywa się elektronicznie i jest przechowywane w pamięci komputera.

Nie tylko akcje mogą być przedmiotem obrotu na GPW. Rynek kasowy dostarcza także prawa poboru, akcje, jednostki ETF, certyfikaty, prawa do produktów strukturyzowanych (ETP) oraz obligacje na rynku Catalyst. Ponadto GPW oferuje również dość szeroką gamę instrumentów pochodnych (rynki przyszłości): kontrakty terminowe i opcje – ale to jest wyższa szkoła jazdy.

Opłaty i prowizje, czyli ile kosztuje kupowanie i sprzedawanie akcji

Samo inwestowanie w akcje spółek giełdowych nie jest szczególnie kosztowną czynnością. Zwykle udostępniana jest podstawowa wersja rachunku inwestycyjnego, a rachunki te są udostępniane bezpłatnie lub co roku pobierane są dziesiątki złotych. Za inne opcje trzeba zapłacić więcej: na przykład dostęp do usług informacyjnych lub bardziej dogłębny dostęp do zamówień. Standardowo zobaczymy tylko najlepszą ofertę kupna / sprzedaży, a wycenę możemy otrzymać natychmiast. W 95% przypadków to najprostsze rozwiązanie jest wystarczające dla początkujących.

Firmy maklerskie czerpią zyski z prowizji pobieranych od nas za każdą zakończoną transakcję kupna i sprzedaży. Od kilku lat standardem na polskim rynku akcji jest prowizja w wysokości 0,39% za zamówienia składane przez Internet. Ale niektórzy brokerzy mogą spaść nawet do 0,20%. Istnieje również minimalna prowizja – zwykle 3-5 złotych za zrealizowane zamówienie.

Liczenie zysków i realizacja strat

Od momentu złożenia zlecenia inwestorzy wywierają wpływ na rynek swoich pieniędzy. Do wszystkich uczestników rynku należy decyzja czy cena zakupionych akcji wzrośnie, czy spadnie. Dlaczego ceny niektórych akcji rosną, a innych spadają, to jest temat dla innego obszerniejszego artykułu.

Jednak zasada liczenia zysków i strat pozostaje niezmieniona. Jeśli cena, po której sprzedajemy akcje, przekracza cenę, po której je kupiliśmy (biorąc pod uwagę zapłaconą prowizję!), „osiągamy zysk”. Jeśli sprzedamy akcje po cenie niższej niż cena zakupu, ponieśliśmy stratę. Jeśli posiadamy akcje, których aktualna cena rynkowa jest znacznie niższa od ceny zakupu, jest to nasza „inwestycja długoterminowa”. Zyski kapitałowe osiągnięte w roku kalendarzowym podlegają 19% podatkowi (tzw. Podatek Belki).

Wypłać gotówkę

Granie na giełdzie wiąże się oczywiście z wypłatą gotówki. W każdej chwili możesz wypłacić środki z rachunku pieniężnego banku maklerskiego. Zazwyczaj wypłaty dokonywane są poprzez przelew środków na konto bankowe wskazane przez inwestora. Złożyłeś polecenie przelewu? Pieniądze powinny wpłynąć na Twoje konto najpóźniej następnego dnia. Niektóre domy maklerskie umożliwiają także wypłaty gotówki ze swoich oddziałów. Jednak operacja ta może wiązać się z dodatkowymi prowizjami, dlatego większą kwotę należy wcześniej zgłosić.

Nie musisz martwić się inwestowaniem na giełdzie, ale jeśli nie jesteś na to dobrze przygotowany, nie powinieneś tego robić. Na początek jak dobrze grać na giełdzie możesz dowiedzieć się czytając materiał zawarty w powyższym poradniku. Jednak stając się inwestorem, musisz wziąć również pod uwagę fakt, że konieczne będzie uzyskanie wiedzy i nowych informacji o warunkach rynkowych. Jeśli się nie powiedzie przy pierwszych notowaniach, przeanalizuj dokładnie swoje ruchy i błędy i zadaj sobie pytanie, co poszło nie tak. Mamy nadzieję, że powyższa instrukcja skutecznie zachęciła się do skorzystania z oferty, jakim jest granie na giełdzie przez internet i z dumą będziesz mógł się pochwalić znajomym „tak, gram na giełdzie i dobrze sobie z tym radzę”.