Złoto odgrywa niezwykle ważną rolę dla wielu inwestorów, ponieważ jest ono bardzo dobrym źródłem zachowania płynności finansowej i rodzajem dość pewnego zabezpieczenia. Obecnie wiele osób chce wiedzieć, jaka jest konkretnie cena złota i czy warto inwestować w ten właśnie surowiec. Właśnie dlatego przekazujemy i publikujemy artykuł, w którym podajemy najważniejsze informacje o cenach i możliwościach pomnażania pieniędzy. Każdy, kto chce zainwestować dowolną gotówkę w 1 gram złota, powinien koniecznie przeczytać to, co mamy do przekazania. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytania, takie jak: „Jak inwestować w złoto?”, „Jakie sztabki najlepiej kupować?” oraz „Czy warto kupować złoto? Jesteś ciekawy tych właśnie kwestii? W takim razie, zaczynajmy!
Złoto jako inwestycja – czy warto kupować złoto?
Utrata wartości pieniężnej to ogromny problem, z którym mamy do czynienia w dosłownie każdym kraju. Inflacja dotyczy obecnie całego świata. Dodatkowo wieloletnie doświadczenie pokazuje, że każda waluta wcześniej czy później straci na wartości. Czy opłaca się kupić złoto? Dla inwestorów to jeden z najważniejszych powodów, dla którego decydują się na inwestycję w ten właśnie surowiec. Dodanie złota do portfela inwestycyjnego to rzeczywiście bardzo dobra decyzja. Oczywiście nie oznacza to zachęty lokowania wszystkich Twoich oszczędności jedynie w złoto. Jest to jednak jeden element, który z całą pewnością okaże się wartym jakiejkolwiek uwagi.
Jak inwestować w złoto?
Inwestowanie w złoto może wydawać się czymś skomplikowanym. Nic bardziej mylnego! Istnieje kilka prostych sposobów, które warto poznać. Jak zainwestować pieniądze w złoto? Zobaczmy!
- sztabki i monety – takie lokowanie w złoto jest jedną z najstarszych form inwestowania w ten właśnie metal. Należy zaznaczyć, że jest to również jedna z najłatwiejszych metod dostępnych na rynku. Aby kupić sztabki lub monety, wystarczy udać się do sklepu, który oferuje takie towary. Obecnie bez problemu można dokonać zakupów w specjalnych punktach internetowych. Warto jednak pamiętać, aby nie oszczędzać na dodatkowym ubezpieczeniu, które zabezpieczy nas przed ewentualnym oszustwem. Ceny dużych dystrybutorów mogą być nieco wyższe, ale tylko oni mogą zagwarantować 100% bezpieczeństwo transakcji. Wart owiec wybierać sprawdzone miejsca, dla których na przykład znajdziemy opinie w Internecie lub wśród znajomych.
- biżuteria – Czy opłaca się kupić złoto w takiej formie? Inwestycja w biżuterię nie jest tak dobra i korzystna jak złoto kruszcowe. Wszystko to, ponieważ w przeciwieństwie do złota inwestycyjnego, biżuteria podlega 23% podatkowi od wartości dodanej. Niemniej jednak na dłuższą metę biżuteria może być również formą inwestycji lub akumulacji kapitału. Warto jednak pamiętać, że w takim właśnie przypadku zarobimy zwyczajnie mniej.
- Aukcje spółek wydobywczych, fundusze ETF oraz złoto papierowe – lokowanie pieniędzy w złoto jest w tym przypadku odrobinę bardziej skomplikowane. W wielu sytuacjach wymaga przejścia przez skomplikowany proces rejestracji w instytucji dającej możliwość zakupu określonych narzędzi. Inwestycja w takie instrumenty finansowe wymaga również zapłaty podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki), czego nie spotkamy w przypadku fizycznego złota. Więcej informacji w tym temacie przeczytasz w kolejnym akapicie.
Jak inwestować w złoto na giełdzie?
Jak już wiesz złoto jako inwestycja to bardzo dobre rozwiązanie. W pewnym momencie może pojawić się kolejne pytanie. Jak inwestować w złoto na giełdzie? W tym konkretnym przypadku potrzebujemy odrobinę więcej uwagi. Warto wiedzieć, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogranicza taką możliwość. Obecnie brakuje kontraktów terminowych na jakiekolwiek metale szlachetne, w tym właśnie na złoto.
Brak takich możliwości i opcji powoduje przede wszystkim to, że każdy zainteresowany inwestowaniem w kruszce szlachetne musi znaleźć inne opcje. Czy w takim razie inwestowanie w złoto jest zupełnie niemożliwe? Spokojnie, fundusze inwestycyjne zamknięte otworzyły możliwość inwestowania w ten kruszec. Minusem natomiast jest fakt, że taka możliwość dotyczy bardzo małej liczby inwestorów. W porównaniu z otwartymi funduszami inwestycyjnymi przewagą takich funduszy jest zazwyczaj wyższa stopa zwrotu.
Jakie konkretnie mamy opcje, które są związane z giełdą? Czy w takim razie inwestowanie w złoto jest tam możliwe? Sprawdźmy!
- Fundusze ETF: to z całą pewnością jedna z najlepiej znanych opcji, która umożliwia lokowanie złota na całym świecie. Inwestują one w złoto i składają je we własnych magazynach. Jednak największym problemem jest to, że nie są one dostępne na naszej, polskiej giełdzie. Tylko inwestorzy posiadający konto na giełdzie we Frankfurcie mogą w taki sposób inwestować i dzięki temu pomnażać swoje oszczędności.
- Akcje spółek wydobywczych – niestety polska giełda nie znalazła spółki zajmującej się wydobyciem złota. Wynika to między innymi z położenia geograficznego Polski. Wiele z tych firm, które umożliwiają takie właśnie inwestycje jest notowanych na zachodnich giełdach, do których nie wszyscy mają dostęp. To duże utrudnienie dla zwyczajnego obywatela.
- Fundusz inwestycyjny – Inwestor Gold FIZ jest jedną z dostępnych opcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Samym funduszem zarządza TFI S.A, który jest inwestorem. Spółka rozpoczęła swoją działalność już w 2006 roku. Fundusz ten inwestuje przede wszystkim na dobrze znanym i rozumianym rynku złota. Co ciekawe zastrzega sobie także możliwość inwestowania w inne podmioty i spółki związane z górnictwem metali szlachetnych. Minusem jest fakt, jakim jest taryfa opłat. Zawiera ona bowiem dość wysokie prowizje.
Jakie złoto kupować?
Zgodnie z polskimi przepisami prawa, złoto inwestycyjne to sztabki złota o próbie co najmniej 995 oraz monety spełniające ściśle określone warunki. Inwestycja w złoto w tych dwóch przypadkach jest najbardziej korzystna. Właśnie dlatego inwestorzy powinni skupić się na nich i na sztabkach złota. Szczególnie, jeżeli zaczynają swoją przygodę z taką aktywnością.
Ci, którzy chcą wiedzieć, jak kupować złoto, powinni pamiętać, że zarówno sztabki, jak i złote monety bulionowe są uważane za walutę, a nie za surowce, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu VAT. Ponadto mają podobny poziom płynności, czyli łatwo znaleźć nabywców. Zaletą złota kruszcowego jest to, że bariera wejścia jest nieco niższa, a złote monety to łatwy sposób na zweryfikowanie autentyczności i wyższej wartości estetycznej.
Gdzie najlepiej kupić złoto?
W zależności od sprzedawcy złota transakcje mogą być dokonywane przez Internet lub w punkcie stacjonarnym. Teoretycznie najbezpieczniejszą opcją jest wybór sklepu stacjonarnego, w którym przed zakupem można dokładnie sprawdzić daną monetę lub sztabkę złota. Transakcje online z dostawą do domu nie mogą zapewnić takiej możliwości, ale warto pamiętać, że można ubezpieczyć taką właśnie przesyłkę. Produkty internetowe mają również tę zaletę, że można łatwo sprawdzić i porównać ceny produktów. To ogromny plus dla każdej osoby, która poważnie myśli o takim zakupie.
Przedsiębiorcą, który sprzedaje kruszec może być osoba prywatna lub firma specjalizująca się w sprzedaży złotych monet i sztabek. Oczywiście ta ostatnia gwarantuje większe bezpieczeństwo transakcji, ale doświadczeni gracze w tej dziedzinie mogą rozważyć również notowania prywatne.
Jakie sztabki złota najlepiej kupować?
Złoto jako inwestycja to bardzo dobre rozwiązanie. Jakie sztabki złota kupować? Podstawowe kwestie, które należy w tym przypadku poruszyć to określenie, ile ważą sztabki złota, ile kosztują i gdzie je zakupić. Przede wszystkim sztabki złota można zakupić w różnej gramaturze. Na rynku dostępne są wagi, takie jak: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 uncja (31,1 g), 50 g, 100 g, 250 g, 500 g i 1 kg. Najmniejszy 1 gram sztabek złota możemy kupić za około 200 zł. Natomiast za 10 gramów sztabek złota zapłacimy około 1500-1600 zł. Proces dokonywania samego zakupu jest niezmiernie prosty i intuicyjny. Warto natomiast jeszcze raz przypomnieć o samym bezpieczeństwie. Kupujmy złoto tylko od zweryfikowanych i legalnych handlowców. To właśnie uchroni nas przed ewentualnymi kłopotami.
W jakie złote monety najlepiej inwestować?
Tak, jak wymieniliśmy powyżej, sztabki złota są produkowane w około dziesięciu różnych gramaturach. Jednocześnie dobrze wiedzieć, że złote monety bulionowe to zwykle 1/10, 1/4, 1/2 lub 1 uncja trojańska (1 uncja = 31,1 grama). Właśnie dlatego złote monety mają niższy spread i wyższy próg wejścia inwestycji. Złote monety bulionowe są oznaczone według wagi, czystości złota, roku produkcji i zwykłej wartości nominalnej. Na ich cenę wpływa głównie ilość zawartego w niej złota i aktualny kurs wymiany. Jednak ważne pytanie brzmi, jakie złote monety kupić, aby inwestycja mogła zostać łatwo spieniężona w przyszłości?
Najbardziej znaną i jednocześnie najstarszą złotą monetą bulionową wybitą od 1967 roku jest południowoafrykański Krugerrand (Krugerrand). Typową cechą jest ich ciemny kolor, spowodowany domieszką miedzi użytej do ich produkcji. Druga popularna moneta ze złota i srebra to bardzo dobrze znany Amerykański Orzeł. Jest wykonana ze stopu złota, miedzi i srebra. To właśnie dzięki temu jest bardzo odporna na uszkodzenia. Poleca się również Vienna Philharmonic Orchestra i Australian Kangaroo, czyli monety wykonane z czystego złota 999. Z całą pewnością każda z tych monet to dobry wybór. Warto również pamiętać, jak ważne jest, aby kupowane przedmioty były w idealnym stanie. Tylko wtedy taki zakup będzie miał zwyczajnie sens, bo za kilka lat się zwróci.
Po przeczytaniu tego artykułu doskonale wiesz, jak zainwestować w złoto. Jest to jedna z najprostszych opcji dla poczatkujących inwestorów. Pozwala na poznanie specyfiki rynku i oswojenie się z giełdą. Z całą pewnością inwestycja w złoto będzie jednym z najlepszych rozwiązań. Właśnie dlatego, jeżeli posiadasz dodatkowy kapitał, który chcesz zainwestować, koniecznie postaw na złoto. To będzie bardzo dobra lekcja na całe życie. Dodatkowo możesz zyskać zabezpieczenie finansowe do końca życia, a to po prostu się opłaca.