Jak zacząć grać na giełdzie kryptowalut, jak zacząć kupować kryptowaluty czy jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Nowicjusze często zadają te pytania, dlatego zdecydowaliśmy się zebrać najważniejsze informacje na ten temat w tym poradniku! Ten poradnik inwestowania w kryptowaluty został stworzony z myślą o osobach, które dopiero zamierzają zacząć zarabiać w ten sposób. Przedstawimy podstawowe pojęcia związane z branżą walut cyfrowych i odpowiemy na wszystkie interesujące pytania dla początkujących m.in. na nurtujące wszystkich pytania.
Czym jest kryptowaluta?
Jest to zasób cyfrowy, który może działać jako waluta oparta na kryptowalutach. Systemy te mogą być podobne do bankowości internetowej, ale nie ma centralnego organu, który by nimi zarządzał. Oparte są na technologii blockchain, a ich zadaniem jest przechowywanie informacji o saldach i numerach kont użytkowników oraz weryfikacja poprawności transakcji. Po założeniu własnego portfela możesz przeprowadzać transakcje jak bank – podać adres konta odbiorcy i określić kwotę, jaka ma być do niego wysłana. Aby sprawnie korzystać z tej technologii, nie musisz rozumieć podstawowych szczegółów technicznych ani skomplikowanych formuł kontrolujących technologię. To pokazuje kolejne podobieństwo do bankowości internetowej.
Czym jest bitcoin i jak działa blockchain
Wiele osób zastanawia się i zadaje sobie pytania: „jak zacząć inwestować w bitcoin” oraz „jak zacząć przygodę z bitcoin”. W wyszukiwarkach internetowych częstą wyszukiwaną frazą jest: „bitcoin od czego zacząć”.
A bitcoin to nic innego jak pierwsza kryptowaluta, jaka kiedykolwiek powstała. Sieć blockchain cyfrowej waluty została uruchomiona 3 stycznia 2009 roku. W tym czasie jej twórca, działający pod nazwą Satoshi Nakamoto, wydobył swój pierwszy blok. Sieć Bitcoin jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma centralnego serwera, który by ją utrzymywał. Jest dystrybuowany do wszystkich użytkowników zajmujących się potwierdzaniem i weryfikacją transakcji. W zamian za wykonanie tej pracy otrzymali Bitcoin – w świecie kryptowalut nazywa się to wydobyciem. Sieć przechowuje również numery kont zwane „adresami publicznymi” powiązane z saldami poszczególnych użytkowników.
Kryptowaluty a pieniądz fiducjarny
Legalne waluty, takie jak złoty lub dolar amerykański, są kontrolowane przez bank centralny i niektóre kraje. Są to prawnie uznane metody płatności i możemy z nich korzystać prawie na całym świecie. Bitcoin nie ma centralnego emitenta, który zarządzałby jego emisją, więc nie jest uważany za prawny środek płatniczy (nie można go opodatkować). Zaszyfrowana waluta jest bardziej rozpoznawalna jako cyfrowy środek wymiany niż prawdziwa waluta. Bitcoin ma również fakt deflacji. Z biegiem czasu liczba bitcoinów wchodzących do sieci jest coraz mniejsza, a maksymalna liczba, jaką można handlować to 21 milionów. Pieniądz fiducjarny może (przynajmniej w teorii) być drukowany w nieskończoność, przez co traci na wartości, jaką jest inflacja.
Co można kupić za pomocą kryptowalut?
Z powyższego wstępu dowiedziałeś się już między innymi czym jest handel kryptowalutami i jak zacząć na nim zarabiać oraz czym jest bitcoin i jak zacząć z nim swoją przygodę z kryptowalutami. Teraz przejdźmy do aspektu, co możemy za zarobione kryptowalutę kupić oraz czy jest to w ogóle legalne?
Jeśli usługodawca akceptuje kryptowalutę, można ją wykorzystać jako środek płatniczy za dowolne towary lub usługi. Warto dodać, że zgodnie z obowiązującym prawem (2019) każda transakcja, którą wymieniamy kryptowalutę na inny ważny towar lub usługę, powinna być uwzględniona w rozliczeniu rocznym. Nawet jeśli przedmiotem transakcji jest puszka Coca-Coli o wartości 3 zł.
Cyfrowa waluta może być skutecznie w dowolne miejsce na świecie wysyłać dowolną kwotę po niskich kosztach lub faktycznie wysyłać dowolną kwotę za darmo (w zależności od używanej przez nas kryptowaluty). Nie potrzebujemy żadnych pośredników, którym musimy zaufać i opłacić prowizje.
Legalność kryptowalut
Obecnie nie ma żadnego prawa zabraniającego posiadania kryptowalut. W przypadku walut cyfrowych wszystkie metody użytkowania, które nie naruszają ogólnych przepisów, są również legalne. Więcej informacji znajdziesz w artykule poświęconemu tematowi jak inwestować w kryptowaluty.
Kryptowaluty a podatki
Kwestia opodatkowania transakcji kryptowalutowych jest jednym z elementów dyskusji o charakterze prawnym tych wirtualnych metod płatności. Co prawda w 2018 roku Rzeczpospolita Polska dokonała rewolucji w zasadach opodatkowania kryptowalut, ale nadal dyskutuje się o zasadach opodatkowania i charakterze prawnym kryptowalut.
Warto wspomnieć, że w precedensach sądowych przed sądem administracyjnym kryptowaluta jest traktowana jako prawo majątkowe, co jest niezbędne do klasyfikowania transakcji kryptowalutowych jako umów sprzedaży i zamiany praw majątkowych, dlatego tak istotne jest nałożenie podatków cywilnoprawnych od transakcji. Ze względu na wątpliwości co do charakteru prawnego kryptowaluty, w 2020 r. nadal zrezygnowano z opodatkowania czynności cywilnoprawnych transakcji kryptowalutowych.
Ponieważ traktujemy kryptowalutę jako prawo majątkowe, jej obrót podlega 19% podatkowi podstawy. Tak zwany podatek podlega „wartości dochodu netto”. W zeznaniu podatkowym obliczamy podatek różnicowy od wszystkich transakcji kryptowalutowych w trakcie roku podatkowego. Podatki należy wpłacić najpóźniej do końca kwietnia następnego roku.
W przypadku kryptowaluty dochód z zysków kapitałowych odnosi się do dochodu uzyskanego w wyniku wymiany kryptowaluty na metody płatności inne niż kryptowaluta, towary, usługi lub prawa majątkowe, lub dochód uzyskany w wyniku spłaty innych długów za pomocą wirtualnej waluty. W związku z tym transakcje sprzedaży lub wymiany muszą być opodatkowane, a data uznania dochodu jest datą uznania rachunku bankowego na giełdzie kryptowalut. Różnice kursowe nie są rozliczane w momencie generowania dochodu.
Przychodów związanych z transakcjami zamian kryptowalutowych również się nie wykazuje. Transakcja ta jest neutralna podatkowo zanim kryptowaluta zostanie sprzedana lub zamieniona na towary, lub usługi. Kosztami uzyskania przychodu transakcji kryptowalutowych są bezpośrednie koszty nabycia kryptowaluty oraz koszty sprzedaży (np. prowizje). Dlatego nie są to koszty, na przykład koparki kryptowalut czy subskrypcje giełdowe. Działalność gospodarcza lub straty majątkowe nie zmniejszą dochodów z funduszy kapitałowych.
Kopanie kryptowalut
Gdy zastanawiasz się, jak inwestować w kryptowaluty, pierwszą myślą, jaka przychodzi Ci do głowy to: kopanie kryptowalut. Jeśli chodzi o proces wydobywania wirtualnej waluty, odbywa się to za pomocą specjalnego sprzętu górniczego. Sprzęt górniczy rozwiązuje wiele skomplikowanych problemów matematycznych i uzyskuje nagrody w postaci bloków danej kryptowaluty. Oczywiście nie jest to tak proste, jak się wydaje, ponieważ koparki kryptowalut potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej, aby rozwiązać równanie. Wiąże się to z dużym zużyciem energii, co przekłada się na koszty z tym związane.
Koparką może być komputer lub pojedyncza karta graficzna. Najpopularniejsza karta graficzna lub zestaw ASIC. Muszą spełniać odpowiednie wymagania, zwłaszcza jeśli chodzi o moc. Proces wydobywania kryptowaluty polega na zatwierdzaniu nowych bloków i dodawaniu ich do istniejącego łańcucha tzw. blockchain. Nowe transakcje są przechowywane w każdym bloku, ale emitowane są również nowe coiny.
Potrzeba kryptograficznych rozwiązań problemów jest podstawą, aby wydobywać nowe bloki. To jest wyszukiwanie ciągów znaków, czyli hasha. Wydajność koparki jest mierzona w hashach na sekundę (H / s). Wydobywanie kryptowalut to nic innego jak potwierdzenie transakcji w rozproszonej bazie danych. W skrócie – chodzi o zatwierdzanie nowych bloków i dodawanie ich do już istniejącego łańcucha blockchain. Nazywanie tej czynności „wydobyciem” wiąże się z analogią „wydobywania złota”.
W bloku rejestrowane są wszystkie nowe transakcje i pojawiają się nowe „coiny” (jeśli jest to przewidziane w umowie). Z powodzeniem wydobyć nowy blok trzeba rozwiązać tzw. problem kryptograficzny. Polega to na znalezieniu sekwencji znaków, czyli HASH, który spełnia odpowiednie równanie. Biorąc pod uwagę, że protokół kryptowaluty jest open source, zawsze możesz sprawdzić rozwiązany problem.
Dane wyjściowe obejmują: transakcję i hash poprzedniego bloku. Osoby zaangażowane w prace wykopaliskowe (kopanie) ogłaszają znalezione rozwiązania w sieci, a pozostali uczestnicy procesu sprawdzają ich poprawność. Jeśli rozwiązanie zostanie zatwierdzone – uważa się, że nowy blok został wydobyty, a osoba, która jest za to odpowiedzialna – zostanie uzyskana wynagrodzona określoną liczbą cyfrowych monet.
Jednak w rzeczywistości wydobywanie kryptowaluty jest złożonym procesem, który wymaga umiejętności konfiguracji sprzętu i oprogramowania. W związku z tym okazuje się, że wydobywanie kryptowaluty w domu nie przyniesie zysku, a wysokie rachunki za prąd, co sprawi, że nasza praca i cała nasza inwestycja będzie nieopłacalna.
Dlatego jeśli jesteśmy bardzo zainteresowani wydobyciem kryptowaluty, musimy najpierw być do tego w pełni przygotowani. Będziemy musieli uczyć się głównie na angielskich stronach internetowych, które używają specjalistycznego słownictwa i żargonu „branżowego”. Dlatego jest to czarna linia dla ludzi długowiecznych, a nie łatwy sposób na zarobienie pieniędzy.
Inwestowanie w kryptowaluty nie jest łatwym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Być może lepsze rozwiązanie, szczególnie na wczesnych etapach wykorzystywania kryptowalut, to potraktować je jak tradycyjne waluty i spróbować najpierw handlować, czyli zarabiać pieniądze poprzez zmiany kursów walut. To z pewnością da nam pewne zrozumienie tego złożonego świata. Mamy nadzieję, że z powyższego artykułu dowiedziałeś się podstawowym informacji odnośnie kryptowalut i nie będzie już dla Ciebie problemem odpowiedzieć na proste pytania jak: „jak zacząć z bitcoin”, „jak grać na giełdzie kryptowalut” czy „jak grać kryptowalutami”.