Notowania na giełdzie – jak sprawdzić, jak przewidzieć

Notowania na giełdzie – jak sprawdzić, jak przewidzieć

Czym są notowania na giełdzie? Warto znać odpowiedź na to pytanie. Zwłaszcza teraz, gdy cena akcji na giełdzie może realnie wpływać na życie każdego z nas. Jak sprawdzić notowania z giełdy?

 

Cytaty z GPW – co warto o nich wiedzieć?

Notowania to sposób na sprawdzenie wartości akcji na giełdzie. Są one jednym z najważniejszych narzędzi, które pozwalają nam przewidywać i planować nasze działania w sytuacji, gdy ulegają one zmianie. Jak zatem działają notowania? Cena akcji jest zazwyczaj podawana w postaci trzycyfrowej, przy czym każda cyfra oznacza określoną wartość akcji. 

 Na przykład, jeśli cena wynosiła 300 złotych za akcję, oznacza to, że aby ją kupić, trzeba było dać 300 PLN. Każda spółka ma swój własny system notowań, więc nie próbuj porównywać notowań różnych akcji, ponieważ stosują one różne metody. W tym przypadku, dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na ten temat, omówimy notowania GPW.

 Tablica notowań zawiera zazwyczaj informacje o otwarciu i zamknięciu rynku; kursie otwarcia i zamknięcia; kursie ostatniego obrotu; wolumenie transakcji; zmianach wartości indeksu akcji; liczbie akcji będących przedmiotem dzisiejszego obrotu; wypłaconych dzisiaj dywidendach oraz łącznej wartości dywidend wypłaconych do tej pory w ujęciu tygodniowym. 

 Pokazuje również, czy wystąpiły jakieś nietypowe zdarzenia handlowe, takie jak transakcje z wykorzystaniem informacji poufnych lub oferty przejęcia. Wszystko to odbywa się codziennie, a także w odniesieniu do danych miesięcznych i rocznych.

 

Jak działa giełda?

Giełda papierów wartościowych to instytucja umożliwiająca dokonywanie transakcji, w ramach których można kupować i sprzedawać akcje spółek. Spółki te często mają akcje notowane na giełdzie, a kupując akcję, stajesz się właścicielem akcji danej spółki. Wartość akcji spółki może się szybko zmieniać w zależności od tego, jak dobrze radzi sobie ona finansowo, co z kolei wpływa na jej wartość i na Twoją inwestycję. Jak to działa? 

Jeśli cena akcji spółki wzrasta, a Ty sprzedajesz swoje akcje, zarabiasz pieniądze. Jeśli cena akcji spółki spada, dzieje się odwrotnie — twoja inwestycja traci na wartości, ponieważ traci na wartości. Nie trzeba być ekspertem finansowym, aby wiedzieć, czy warto trzymać akcje, czy też nie. Wystarczy zrozumieć, co wpływa na ich wartość, aby móc stwierdzić, czy warto je zatrzymać, czy sprzedać. Notowania akcji na GPW warto więc sprawdzać cyklicznie.

 

Jak szybko sprawdzić kursy akcji GPW?

Teraz już wiemy, jak działa giełda. Pytanie brzmi: jak szybko sprawdzić ceny akcji? Spróbujmy to zrobić z poziomu strony internetowej giełdy. Po lewej stronie widzimy listę spółek giełdowych. Klikamy na nazwę spółki, a następnie na “statystyki”. 

Teraz ceny akcji i inne informacje są dostępne w dolnej części strony. Najważniejszą rzeczą jest zrozumienie informacji znajdujących się po prawej stronie. Jest to interfejs handlowy, gdzie można zobaczyć aktualne ceny akcji dla różnych akcji, wolumen akcji w obrocie itp. Jeśli jesteś zainteresowany konkretną akcją, możesz również kliknąć na jej nazwę, a następnie na “wykres”, czyli na wykres kursu akcji.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by skorzystać z dedykowanych aplikacji: czy to na Windowsa, Maca, Androida czy iOS. Można też znaleźć sporo świetnych narzędzi webowych oraz portfeli, które przy okazji umożliwią nam szybkie zarządzanie naszymi środkami finansowymi. Wybór jest naprawdę ogromny! 

 

Jak sprawdzić dzisiejsze notowania giełdowe?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie notowań giełdowych jest zajrzenie na stronę internetową giełdy. Na stronie gpw.pl można również dowiedzieć się, czym są notowania na giełdzie i jak je przewidywać.

 Przede wszystkim musimy znać symbol akcji. Znajduje się on na samym początku sekcji notowań. W drugiej kolumnie widzimy cenę za akcję. A w trzeciej – wolumen obrotu. Teraz możemy łatwo znaleźć czas na kupno lub sprzedaż akcji. Na górze znajduje się dzisiejsze notowanie, a na dole mały wykres, na którym można zobaczyć wykres cenowy dla danego dnia i tygodnia. Wykres ten jest przydatny do przewidywania trendu cenowego dla dłuższego okresu czasu, na przykład dla miesiąca lub roku. Korzystając z wykresu, możesz dowiedzieć się, kiedy kupić akcję, a kiedy ją sprzedać.

 

Jak czytać notowania giełdowe? Kiedy kupować, a kiedy sprzedawać?

Pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że notowania giełdowe nie są niezmienne. Są one jedynie przewidywaniem tego, co będzie się działo na rynku jutro, na podstawie cen akcji z dnia dzisiejszego. Zasadą jest, że cena akcji rośnie, gdy rośnie na nie popyt, a spada, gdy podaż przewyższa popyt.

 Drugą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, czy w danym momencie należy kupić lub sprzedać akcje. W tym miejscu należy zrozumieć, jak czytać notowania giełdowe. Jeżeli chcesz kupić akcje, najlepiej zrobić to w najniższym punkcie ich ceny – w ten sposób nie będziesz musiał się martwić, że kupisz drogo, a później ich cena znacznie spadnie. 

 Z drugiej strony, jeżeli chcesz sprzedać akcje, najlepiej zrobić to w wyższym punkcie – w ten sposób odzyskasz więcej pieniędzy, niż gdybyś czekał, aż kupisz je po niskim kursie. Jeżeli wahania cen jednego dnia nie mają sensu – to może nie warto podejmować decyzji na podstawie wahań z tego konkretnego dnia, ponieważ może być coś innego, co spowodowało te zmiany.

 

Lepiej grać na giełdzie czy inwestować w kryptowaluty?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Możemy próbować znaleźć najlepszy sposób na zarabianie pieniędzy. Jednak, aby zarabiać pieniądze, musimy wiedzieć, że musimy coś zaryzykować. Innymi słowy, trzeba coś “ugrać”. I tu właśnie pojawia się giełda i instrumenty do zarabiania pieniędzy, które wiążą się z wysokim ryzykiem utraty pieniędzy. 

Należy wybrać instrument, który najbardziej nam odpowiada i na którym na pewno będziemy mogli zarobić. Najważniejsze jest, aby wybrać najbardziej dochodowe instrumenty inwestycyjne.

Jeśli obawiamy się, że stracimy nasz kapitał (a z różnych względów nie chcemy lub nie możemy sobie na to pozwolić), to na pewno warto na poważnie zastanowić się nad papierami wartościowymi niskiego ryzyka, ze szczególnym naciskiem na obligacje. Można tam zarobić mniej, jednak trudniej też utracić swój kapitał.